W Tarnowskich Górach powstał kolejny skwer, z którego w przyszłości może powstać lokalny park. Utworzono go na północno-wschodnim krańcu dzielnicy Bobrowniki Śląskie-Piekary Rudne, przy ul. Bolesława Chrobrego. W miejscu, gdzie jeszcze nie tak dawno były pola uprawne i nieużytki, posadzono kilkaset drzew i krzewów i ustawiono m.in. trzy ławki dla spacerowiczów
Inwestycja kosztowała 380 678 zł 10 gr, z czego dwie trzecie środków, czyli 250 000 zł przekazał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Stało się tak dlatego, że WFOŚiGW pozytywnie ocenił pomysł miasta Tarnowskie Góry, zgłoszony do konkursu pod nazwą Zielona przestrzeń. Warunkiem dofinansowania było – jak to zaznaczono w zasadach konkursu – aby pomysł wyróżniał się „kreatywnością i pomysłowością w sposobie zagospodarowania terenu oraz zaangażowaniem społeczności lokalnej w opracowanie projektu i w jego realizację”.
Nowo utworzony skwer znajduje się na południe od tarnogórskiej obwodnicy, niedaleko szkoły podstawowej. Bezpośrednio sąsiaduje z zabudowaniami przy ul. Bolesława Chrobrego nr 1, 3, 5, 7. Historycznie były tam pola uprawne, ciągnące się aż po wykop linii kolejowej nr 131 prowadzącej w stronę Radzionkowa.
Zgodnie z zasadami konkursu, zielona przestrzeń przy ul. Bolesława Chrobrego miała być zrealizowana od początku lutego do końca października 2024 r. Stało się to jednak prędzej, już latem wszystko było gotowe. Do końca jesieni przewidziane są jeszcze prace pielęgnacyjne nasadzonej roślinności.
Z zadaniem uporano się więc w terminie. Najpierw wykonano koncepcję zagospodarowania terenu, następnie projekt tegoż zagospodarowania. Wykonano nawierzchnię mineralną ścieżek na powierzchni 530 m2. Nawierzchnia mineralna zrobiona została z kruszywa granitowego kupionego w Kopalni Granitu Gniewków, niedaleko Jawora na Dolnym Śląsku.
Pod względem przyrodniczym inwestycja obejmowała zakup i posadzenie 950 drzew i 400 krzewów różnych gatunków, oraz założenie łąki kwietnej na powierzchni 5 150 m2. Jeśli chodzi o drzewa, to posadzono tam sadzonki takich gatunków jak klon zwyczajny, w tym klony zwyczajne odmiany czerwonolistnej, a także lipy drobnolistne i jarząby szwedzkie. Uzupełnieniem tego były krzewy liściaste, konkretnie róże pomarszczone, kaliny koralowe i śnieguliczki białe. Warto przy tym pamiętać wybierając się tam na spacer z małymi dziećmi, że owoce zarówno kaliny koralowej jak i śnieguliczki białej są trująca, po spożyciu powodują m.in. wymioty i przeczyszczenie.
Osoby zainteresowane przyrodą mogą uzupełnić swoją wiedzę w trakcie spaceru po skwerze przy ul. Bolesława Chrobrego. Zamontowano tam bowiem trzy słupy edukacyjne i dwie tablice informacyjne. Na tablicach edukacyjnych uwidoczniono informacje dotyczące bioróżnorodności, klimatu, pór roku, owadów zapylających, roślin łąkowych, jak również ptaków żyjących w okolicach pól i łąk.
Teren przeznaczony jest głównie do spacerów, choć niektóre osoby mogą tam zrelaksować się siedząc na ławce. W ramach tak zwanej małej architektury umieszczono tam bowiem tablicę informacyjną, trzy ławki parkowe oraz trzy stojaki na rowery.
W pobliże skweru przy ul. Bolesława Chrobrego można w dni robocze dojechać autobusem linii nr 174, łączącej Bobrowniki Śląskie z tarnogórskim dworcem i Sowicami. Z przystanku Bobrowniki Śląskie Bolesława Śmiałego autobusy linii 174 w kierunku Sowic i dworca odjeżdżają o godzinach 7:12, 7:52, 10:12, 13:12, 14:37 oraz 15:52. W dni wolne od pracy, gdy nie kursują tam żadne autobusy, można przyjechać np. rowerem.
EKO-WIEŚCI
- Bezpieczniej przy Sztolni Czarnego Pstrąga
- Dobry rok dla pomników przyrody w mieście gwarków
- Ogrody botaniczne ze wsparciem WFOŚiGW
- Nowy skwer w Bobrownikach Śląskich
- Zielona przestrzeń po raz drugi
- Cztery strony przyrody, czyli ekopracownie pod chmurką po raz drugi
- Czyste powietrze nie tylko z nazwy
- Tarnogórski Park Miejski z dofinansowaniem z WFOŚiGW w Katowicach
- Uporządkowane Doły Piekarskie
- Powstanie zielona pracowania w powiecie tarnogórskim
- Dofinansowanie obiektów użyteczności publicznej
- Czyste powietrze w nowej odsłonie w internecie
- Zmiana przepisów w rezerwacie przyrody Segiet
- Ochrona środowiska na łamach prasy
- Zaprojektuj zieloną pracownię
- Ciepłe mieszkanie po raz drugi
- Kandydaci na pomniki
- Moja Woda po raz trzeci
- Dawny kamieniołom dolomitu terenem szczególnej ochrony walorów przyrodniczych
- Dawny kamieniołom dolomitu terenem szczególnej ochrony walorów przyrodniczych
- Zielone pracownie w szkołach
- Zielone pracownie w szkołach
- Polowanie na pomniki przyrody w Tarnowskich Górach
- Rezerwat Segiet powiększony na urodziny
- Tężnie solankowe i remizy strażackie, czyli nowości w ofercie WFOŚiGW w Katowicach
- Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej rozpoczęty
- Park Miejski w Tarnowskich Górach z dofinansowaniem z WFOŚiGW
- Odkwaszania gleby ciąg dalszy
- Tarnogórski Park Miejski przed kolejnym jubileuszem
- Doradcy energetyczni zapraszają do Katowic
- Ciepłe mieszkanie, czyli wymiana pieców w kamienicach i blokach
- Rezerwat przyrody Segiet czeka na powiększenie
- Program Czyste powietrze przed kolejną zmianą
- Fotowoltanika z dofinansowaniem
- Dotacje na usuwanie azbestu
- Zmiany na lepsze w programie Czyste powietrze
- Tarnogórski Park Miejski z dofinansowaniem z WFOŚiGW w Katowicach