Pierwszym tarnogórskim komendantem powiatowym Policji Województwa Śląskiego został aspirant, a następnie podkomisarz Maciej Szweda. W 1925 r. zastąpił go na tym stanowisku podkomisarz Wincenty Niedziela, a jego z kolei w 1927 r. – komisarz Leopold Potyka. Po nim, na podstawie nominacji z 31 grudnia 1928 r., funkcję tę objął komisarz Paweł Buła (pełnił ją aż do wybuchu II wojny światowej)
W 1927 r. powiatowemu komendantowi PWŚl. podlegali kierownicy komisariatów – podkomisarz Antoni Włodarczak (Radzionków) i przodownik Jan Miglus (Tarnowskie Góry) oraz komendanci posterunków: przodownik Paweł Wanot (Bobrowniki), przodownik, a następnie starszy przodownik Tomasz Olejak (Boruszowice), starszy przodownik Jan Liberski (Miasteczko), starszy przodownik Ferdynand Prodeus (Nakło), przodownik, a następnie starszy przodownik Franciszek Paliga (Stare Tarnowice) i Franciszek Gawlik (Strzybnica). Do 1931 r. wymieniono część komendantów podlegających Powiatowej Komendzie, z wyjątkiem komendantów posterunków w Bobrownikach, Starych Tarnowicach i Nakle.
Komisariatem, a następnie Posterunkiem Oficerskim w Tarnowskich Górach kierował od 1 lipca 1928 r. podkomisarz Bronisław Nowak, a w 1931 r. placówką w Radzionkowie – aspirant Ignacy Szczot. Na czele pozostałych posterunków stali w tym czasie: starszy przodownik Ignacy Murek (Strzybnica/Piaseczna), starszy przodownik Alojzy Szafarczyk (Miasteczko), starszy przodownik Leon Kesserling (Boruszowice), a szefem Referatu Śledczego był starszy przodownik wywiadowca Paweł Hadyk, wcześniej kierujący Policją Polityczną w powiecie. Warto dodać, że w 1935 r. funkcję szefa policji w Starych Tarnowicach pełnił starszy przodownik Józef Loska (zastąpił go na tym stanowisku w sierpniu 1939 r. starszy przodownik Leon Reimer), a w Miasteczku – przodownik Jan Janus. Jego zastępcą był w 1939 r. przodownik Adolf Rufert.
Jak wynika ze sprawozdania Powiatowej Komendy za trzeci kwartał 1924 r., warunki lokalowe posterunków i komisariatów pozostawiały wiele do życzenia. Odnotowano wręcz: „Ulokowanie Policji w tut. powiecie nie jest dotąd należyte, gdyż nie posiada swoich domów – zdarzają się ciągle wypowiedzenia z zajętych budynków prywatnych a rządowych budynków jest brak”. To samo dotyczyło ich wyposażenia. Braki w tym zakresie uzupełniano dzięki zaradności funkcjonariuszy, którzy sami robili meble, a nawet uruchamiali połączenia telefoniczne. Powiatowa Komenda nie miała swojego gmachu i korzystała z pomieszczeń w starostwie (ul. Henryka Sienkiewicza 2) oraz sądu przy ul. Lublinieckiej (obecnie Opolska 17). W Tarnowskich Górach komisariat, czyli późniejszy Posterunek Oficerski, utrzymywany był przez władze miejskie. Mieścił się on na tyłach ratusza, w dawnych pomieszczeniach więzienia miejskiego zaadaptowanych w końcu XIX w. na siedzibę pruskiej policji. W komisariacie tym znajdował się areszt z trzema celami. Tyle samo pomieszczeń służących do osadzania zatrzymanych miał posterunek w Strzybnicy. Po włączeniu tej ostatniej do Piasecznej zmianie uległa także nazwa placówki PWŚl. Mieściła się ona w ówczesnej siedzibie gminy (obecnie ul. Zagórska 60) i była od niej dzierżawiona. Podobnie było w Brzezinach Śląskich, włączonych do powiatu tarnogórskiego w 1939 r. (obecnie w tym miejscu Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Walentego Roździeńskiego 38). Odrębnego budynku nie miał także komisariat w Radzionkowie, zlokalizowany przy ówczesnej ul. ks. Konstantego Damrota, w siedzibie władz gminnych (dziś Urząd Miejski, ul. Męczenników Oświęcimia 42). Z kolei placówka policji w Bobrownikach znajdowała się w zachowanym do dziś budynku przy ul. Józefa Korola 35, w Starych Tarnowicach – w nieistniejącym już obecnie domu przy dzisiejszej ul. Pyskowickiej. Natomiast siedziba posterunku w Nakle mieściła się w pobliżu pałacu Donnersmarcków, w budynku będącym własnością Skarbu Śląskiego i posiadała dwa pomieszczenia służące do przetrzymywania aresztantów. Taką samą liczbę cel miał posterunek w Miasteczku, przy dzisiejszej ul. Rubinowej 10. Ponadto urządzono w nim: kancelarię, odwach, tzw. pokój kawalerski oraz toaletę. Z kolei w Dąbrówce Wielkiej, włączonej w 1939 r. do Powiatowej Komendy w Tarnowskich Górach, posterunek zlokalizowano w domu przy obecnej ul. Przyjaźni 116. Natomiast własną siedzibę wybudowaną w latach 1928–1930 miał komisariat policji w Piekarach Śląskich, pozostający także od 1939 r. w strukturach tarnogórskich PWŚl.
Krzysztof Gwóźdź
Tekst stanowi fragment publikacji Krzysztofa Gwoździa i Zbigniewa Gołasza Na straży porządku publicznego. Policja Województwa Śląskiego w latach 1922–1939, Tarnowskie Góry 2017. Towarzyszyła ona wystawie o tym samym tytule zorganizowanej przez Muzeum w Tarnowskich Górach. Ekspozycja została wyróżniona w konkursie marszałka województwa śląskiego na wydarzenie muzealne roku 2018.